Kiedy zgłosić się do psychoterapeuty a kiedy do psychologa?
Obydwie profesje zajmują się działaniami w sferze zdrowia psychicznego, jednak każda z nich ma inne kompetencje i zakres działania.
Psycholog zajmuje się udzielaniem doraźnej pomocy, wsparcia i interwencjami w kryzysie. Zwykle wystarczy jedno lub kilka spotkań. Zgłoś się po poradę do psychologa, kiedy Twoje trudności i problemy wystąpiły nagle, wynikają z aktualnej sytuacji życiowej.
Ważne: psycholog nie posiada umiejętności i uprawnień do prowadzenia regularnej psychoterapii. Prowadzenie psychoterapii wymagana wieloletniego, specjalistycznego szkolenia i tym zajmuje się psychoterapeuta.
Psychoterapia jest długofalową pracą nad poprawą zdrowia psychicznego i trwa od kilku miesięcy do kilku lat. Osoba poddająca się procesowi psychoterapeutycznemu nie tylko pracuje nad poradzeniem sobie z sytuacją kryzysową i otrzymuje wsparcie psychologiczne, ale przede wszystkim przepracowuje swoje psychologiczne mechanizmy funkcjonowania, które prowadzą do występowania trudności w obecnym życiu i utrudniają aktualne funkcjonowanie. Na psychoterapię zgłoś się do wykwalifikowanego psychoterapeuty – certyfikowanego przez jedno z akredytowanych towarzystw psychoterapii danego podejścia (akredytacja Polskiego Towarzystwa Psychologicznego, Polskiego Towarzystwa Psychiatrycznego, Polskiego Stowarzyszenia Psychoterapii Integracyjnej) gdy:
- masz poczucie, że Twoje problemy wywodzą się z przeszłości, nie są tylko reakcją na aktualną sytuację
- Twoje trudności powtarzają się i nie rozumiesz dlaczego lub rozumiesz jaka jest przyczyna, jednak nie możesz zmienić swojej sytuacji i znów spotyka Cię to samo
- odczuwasz dolegliwości somatyczne a lekarz wykluczył chorobę fizyczną
- pojawiające się myśli, emocje, zachowania utrudniają Ci codzienne funkcjonowanie, doprowadzają Cię do kłopotów lub odbierają radość życia.
Ważne: leczeniem farmakologicznym zajmuje się jedynie lekarz psychiatra.